Úvodní stránka > Aktuality > V rámci pocty české symfonické dechové hudbě se představí armádní hudebníci

V rámci pocty české symfonické dechové hudbě se představí armádní hudebníci

V pondělí 11. července se od 19:00 hodin uskuteční v Smetanově síni Obecního dobu v Praze koncert Ústřední hudby AČR pod taktovkou podplukovníka Jaroslava Šípa a majora Josefa Kučery. Koncert proběhne v rámci mezinárodní konference Světové asociace symfonických dechových orchestrů WASBE, která se koná v České republice poprvé.

Ústřední hudba nabídne program s názvem České panorama. Zazní nejen skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Julia Fučíka a dalších, ale i autorské skladby podplukovníka Jaroslava Šípa a Pavla Staňka. Zajímavým zpestřením koncertu armádního orchestru bude vystoupení varhanního instrumentalisty Jakuba Janšty.

„Možnost vystoupit v rámci takto významné celosvětové akce je pro orchestr Ústřední hudby AČR významnou poctou, které si orchestr hluboce váží, a proto se zde chce prezentovat na co nejvyšší úrovni. Výběr a dramaturgie programu byla proto velmi pečlivě vážena. Cílem bylo nejen ukázat prostřednictvím a v umělecky vytříbeném projevu českého špičkového profesionálního dechového orchestru stěžejní díla klasiků české národní hudby, ale také skladatelskou, aranžérskou a interpretační úroveň současných představitelů české dechové hudby," prozradil podplukovník Jaroslav Šíp. Do programu proto byla zařazena i jeho skladba s názvem Stvoření světa v sedmi obrazech, kterou psal Ústřední hudbě AČR takzvaně na tělo. „Tento orchestr dokáže i ta nejnáročnější místa partitury převést zcela v duchu autorových představ do takřka dokonalé umělecké podoby a výrazu. Není pro dirigenta vyššího cíle, než před profesionálním publikem ukázat skoro dokonalou symbiózu autora a interpreta v té nejlepší formě,“ doplnil Šíp.

Konference WASBE je pořádána jako pocta české symfonické dechové hudbě, která má již více než dvousetletou tradici. Součástí konference jsou přednášky, workshopy, a především koncerty v nejprestižnějších pražských sálech, na kterých vystoupí domácí i zahraniční špičky v oboru.

Nahoru